Türkiye'nin Lider Helal Kesim Adak Servisi. Detaylı bilgi ve hizmet alımı için hemen arayın 0(538) 234 30 98

Dağlıç Koyun Irkı

Dağlıç Koyun Irkı

Damızlık koyun, yetiştirmeye karar vermişseniz. Bu kararı aldıktan sonra damızlık koyunculuk yapacağınız yerin, iklim ve coğrafik yerine göre koyun ırkları...

Damızlık koyun, yetiştirmeye karar vermişseniz. Bu kararı aldıktan sonra  damızlık koyunculuk yapacağınız yerin, iklim ve coğrafik yerine göre koyun ırkları nı seçmeniz gerekmektedir.
Kısaca yurdumuzda hangi koyun ırkları hangi bölgelerde yetişir. Verim bakımından hangi bölgede hangi koyun ırkı piktedir bir göz atalım.
 

M

OR KARAMAN: Genel olarak Doğuanadolu bölgesi illerinde yetişir. Erkek ve dişisinin renkleri kızıl ve mor dur. Yağlı kuyruklu bir hayvandır. Erkek ve dişilerin boynozu mevcuttur.

MORKARAMAN KOYUNU DİŞİ ERKEK
Canlı Ağırlık 50-60 KG 70-80 KG.
Süt Verimi 50-60 LT  
Döl Verimi % 90  
Yapağı Verimi 2 KG. 2,5 KG.

AKKARAMAN: Daha ziyade Orta anadoluda yetişir. Beyaz renklidir ağız, burun, kulakları ve ayakları siyahtır. Yağlı kuyruklu bir koyundur.

AKKARAMAN KOYUNU DİŞİ ERKEK
Canlı Ağırlık 40-45 KG. 60-65 KG.
Süt Verimi 50-60 LT  
Döl Verimi % 100  
Yapağı Verimi 1,5-2 KG. 2-2,5 KG.

DAĞLIÇ KOYUNU: Bu koyunda Marmara bölgesinin Anadolu tarafı ve Egebölgesi sahil kesimlerinde yaygın olarak yetişir. Başka bölgelerde verim açısından yetiştirilmesi zordur. Boynozsuz bir koyun ırkıdır. Erkeklerinde boynoz mevcut helozonidir. Yağlı kuyruklu bir koyundur.

DAĞLIÇ KOYUNU DİŞİ ERKEK
Canlı Ağırlık 40-45 KG 60-65 KG.
Süt Verimi 120-180  
Döl Verimi % 180  
Yapağı Verimi 1,5-2 KG. 2-2,5 KG.

KIVIRCIK KOYUNU: Trakya ve Ege bölgesinin üst kısımlarında yetişir. Dişi koyunlar beyaz rekte boynozsuz, erkeleri bonuzludur. Yağsız ince bir kuyruğa sahiptir. Et kalitesi yüksek ve lezzetlidir.

KIVIRCIK KOYUNU DİŞİ ERKEK
Canlı Ağırlık 40-45 KG. 60-65 KG.
Süt Verimi 60-100 LT.  
Döl Verimi % 120  
Yapağı Verimi 1,5-2 KG. 2-2,5 KG.

KARAYAKA KOYUNU: Daha ziyade Orta Karadeniz bölgesi Tokat, Amasya dahil Karadeniz kıyı şeridinde yetişir. Beyaz renklidir, dişileri boynozsuz koçlar kalın boynozludur. Kuyrukları yağsız bir koyun ırkıdır.

KARAYAKA KOYUNU DİŞİ ERKEK
Canlı Ağırlık 45-50 KG. 60-70 KG
Süt Verimi 45-50 LT.  
Döl Verimi % 90  
Yapağı Verimi 1-1,5 KG. 2 KG.

İVESİ KOYUNU: Ekseriyetle Güneydoğu bölgesi Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay civarında yaygın olarak yetişir. Beyaz renklidir, baş ve bacaklar kahverengidir. Bazı yerlerde sarıbaş denir. Dişileri boynozsuz erkekler boynozludur.

İVESİ KOYUNU DİŞİ ERKEK
Canlı Ağırlık 45-50 KG. 60-80 KG.
Süt Verimi 100-150 LT.  
Döl Verimi % 140  
Yapağı Verimi 2-2,5 KG. 3 KG.

KARACABEY MERİNOSU: Balıkesir Bursa civarında yetişir. Beyaz renkli ekseriyeti boynozsuzdur. Erkeklerde nadirde olsa bonuz görülebilir. Kuyruk ince yağsızdır. Damızlık merinos koyun larda yapağıda iyi hesaplanmalıdır.

KARACABEY MERİNOSU DİŞİ ERKEK
Canlı Ağırlık 60-70 KG. 80-90 KG.
Süt Verimi 50-60 LT.  
Döl Verimi % 130  
Yapağı Verimi 3-3,5 KG. 4 KG.

KONYA MERİNOSU: İçanadolu da yetişir. Erkek ve dişileri boynozsuzdur. Beyaz renklidir. Kuyruk ince ve yağsızdır.

KONYA MERİNOSU DİŞİ ERKEK
Canlı Ağırlık 50-60 KG. 70-80 KG
Süt Verimi 40-50 LT.  
Döl Verimi % 140  
Yapağı Verimi 3-3,5 KG. 4 KG.

SAKIZ KOYUNU: Ülkemizde İzmir – Muğla – Antalya ve Mersin civarında yetiştirilmektedir. Kökeni Sakız Adasıdır. Beyaz renklidir baş ve ayakları siyahtır. Dişi koyunlar boynozsuz erkekleri sipiral kuvvetli boynoza sahiptir. İkiz doğum yapma şansı büyüktür. Kuyruk ince ve yağsızdır. Adaptasyonu zor bir koyun ırkıdır.

SAKIZ KOYUNU DİŞİ ERKEK
Canlı Ağırlık 35 -40 KG. 55-60 KG.
Süt Verimi 180-200 LT.  
Döl Verimi % 180  
Yapağı Verimi 1 – 2 KG. 2,5 KG.

Damızlık koyunculuk yapacağınız yöreye göre bu koyun ırkları ndan birini seçebilirsiniz. Damızlık hayvancılığı yaparken seçeneğinizi iyi belirlemeniz gereklidir.

Damızlık etlik koyun mu yapılacak yoksa,damızlık sütlük koyunmu yapılacak. Bunlara göre seçiminizi yapmalısınız.

Seçeceğiniz damızlık koyunlar genç, düzgün, kendi ırkının özelliğini taşıyan, hastalıksız ve verimi yüksek olmalıdır.

Seçilecek etçi damızlık koyun ırkları vücut yapısı iri, dolgun görünümlü olmalıdır. Irkının bütün özelliklerini taşımalıdır. Bütün koyunlarda etteki randıman % 48 ila 52 ortalamasındadır.

Sütçü damızlık koyun ırkları ise narin, ince yapılı arka bacaklardaki aralık geniş olmalıdır. Memeler düzgün ve yeteri büyüklükte olmalıdır.  Sütçü koyunlar ekseriyetle bonozsuz koyunlardır.

Damızlık koyuna katılacak koç seçimide çok önemlidir. Seçilecek damızlık koç da ırkının özelliğini taşımalı vücudu düzgün ve intizamlı olmalıdır. Koçun yumurtalarına dikkat edilmeli, yumurtaların tamamen tobaya inmiş olmasına itina ile bakılmalıdır. İyi bakımı yapılan bir koç bir sezonda  30  ila  40  dişi koyuna aşım yapabilir.

Damızlık koyun için yaş ortalaması 6 ila 8 dir. koçlarda  4  ila  5  olmalıdır. Koç katımında  20  ila 30  koyuna  1  koç hesap edilerek katım yapılmalıdır.

İyi bir bakım ve beslenme ile karlı damızlık koyun yetiştiriciliği yapılabilir.

Damızlık koyun için Koyun Birliği ne kayıt olmalıdır. Hemen hemen bütün illerde damızlık koyun keçi birliği kurulmuş durumdadır. Yukarıda belirtilen koyun ırkları bölgenize göre seçilerek damızlık koyunculuk yapılmalıdır. Devletin damızlık hayvanlar için vermiş olduğu teşviklerdende yararlanılmalıdır.

 


YOL TARİFİ

WHATSAPP

ARA
Load Time (S) : 0.471092